Adaptacja poddasza - nasze porady

Intrygujące skosy, okna w dachu i nietypowa wysokość ścian to cechy, które powodują, że poddasza w starym domu są coraz chętniej przerabiane na przestrzenie mieszkalne. Jeżeli uda nam się trafić na poddasze użytkowe w kamienicy, możemy liczyć na to, że będziemy mieli do dyspozycji przestrzeń mieszkalną wyjątkowo oryginalną, która dzięki właściwej aranżacji może zachwycać na co dzień mieszkańców i ich gości.


Od czego zacząć proces adaptacji poddasza na przestrzeń mieszkalną?

Decydując się na zamieszkanie na poddaszu, musimy liczyć się z tym, że zwłaszcza w starych domach i kamienicach, adaptacja takiego wnętrza może trwać długo i być dość skomplikowanym procesem. Dlatego należy przeprowadzać ją od samego początku z projektantem i architektem, który jest w stanie ocenić właściwie potencjał takiego wnętrza. Aranżacje poddasza będą dopiero końcowym efektem prac, które należy zacząć od dokładnego planu i stwierdzenia, z jaką przestrzenią użytkową mamy do czynienia. Będzie to zależało przede wszystkim od wysokości ścian kolankowych, wytrzymałości stropu czy wysokości, na jakiej został on umieszczony. To w zależności od tych kwestii, można zacząć myśleć o przebudowie, która może być łatwiejsza w przypadku poddaszy powstających z myślą o późniejszym ich wykorzystaniu do celów mieszkalnych lub trudniejsza, jeśli będzie wiązać się z ingerencją w oryginalną strukturę i konstrukcję budynku. Należy pamiętać, że tego rodzaju działanie, obejmujące np. wstawienie okien dachowych, wzmocnienie stropu, podwyższenie ścian kolankowych czy zmiana więźby wymaga zdobycia pozwoleń na budowę, podobnie jak w przypadku budowy domu.


Jak wykorzystać poddasze?

Aranżacje wnętrz na poddaszu są szczególnym wyzwaniem dla projektantów wnętrz ze względu na swoją nietypowość. Dysponując przestrzenią o niestandardowej wysokości i chcąc wykorzystać ją w całości, warto rozważyć projekt całościowy, przygotowany przez architekta, obejmujący nie tylko przebudowę poddasza, ale także rozstawienie mebli, ich rodzaje i kolory, które spowodują, że gotowa przestrzeń będzie zachwycać swoją oryginalnością.


Świetnym pomysłem na wykorzystanie poddasza jest więc zaplanowanie tutaj sypialni, która oddzielona od gwaru życia toczącego się na parterze domu, będzie sprzyjać odpoczynkowi. Warto pamiętać, że w przypadku takiej przestrzeni, łóżko powinno znaleźć się w miejscu, gdzie strop jest najwyżej. Niższe ściany kolankowe i nietypowe skosy można wykorzystać na meble w zabudowie będące praktycznymi schowkami czy stoliki nocne.

Adaptacja poddasza i wykreowanie na nim zachwycającej przestrzeni zależy tylko od naszych możliwości finansowych oraz współpracy z projektantem wnętrz, który umiejętnie rozplanuje rozmieszczenie mebli i stworzenie funkcjonalnego i przyjaznego dla użytkowników miejsca. Jeśli szukają Państwo porady w tym zakresie zapraszamy do skorzystania z naszych usług.

 

 

wnętrza

salon, mieszkanie prywatne
sala obsługi klienta, bank