Jak nowocześnie zaaranżować łazienkę?

Aranżacje małych łazienek w bloku stanowią stanowią prawdziwe wyzwanie. Na niewielkiej przestrzeni musimy zgromadzić całe niezbędne wyposażenie i rozmieścić je w jak najbardziej funkcjonalny sposób. Jak to zrobić? Poniżej znajdą Państwo szereg podpowiedzi na to, jak sprawić, by wydawała się większa, gdzie pomieścić wszystkie potrzebne akcesoria, a także na co zwrócić uwagę przy planowaniu łazienki na poddaszu.

 

Optyczne powiększenie pomieszczenia
Do niedużych łazienek dobieramy jasne kolory płytek i ścian. Należy unikać mocnych barw, drobnych wzorów, płytek o wyraźnej fakturze i intensywnych fug. Doskonałym trikiem będzie położenie płytek o powierzchni odbijającej padające na nie światło, dzięki czemu uzyskamy efekt lekkości. Jeżeli chcemy aby pomieszczenie wydało się szersze, rozmieśćmy płytki w poziomie, a jeśli wyższe - w pionie. Aby nie przytłoczyć przestrzeni, warto rozważyć położenie glazury tylko do pewnej wysokości ściany, a pozostałą powierzchnię pokryć farbą. Efekt optycznego powiększenia łazienki uzyskamy także przez powieszenie lustra w odpowiednim miejscu, najlepiej naprzeciwko drzwi.

 

Ważne centymetry
Do zakupu sanitariatów (umywalki, kabiny prysznicowej, wanny, miski ustępowej) należy dobrze się przygotować i dokładnie wymierzyć powierzchnię, tak aby dobrać idealnie dopasowane wyposażenie. Może się okazać, że wcale nie jesteśmy skazani na najmniejszą umywalkę na rynku czy też kabinę prysznicową i możemy sobie pozwolić na taką w standardowym rozmiarze. Warto również dobrać urządzenia w wersjach podwieszanych (np. miskę ustępową), by podłoga była zajęta w jak najmniejszym stopniu, co wzmocni wrażenie lekkości.

 

Wiszące szafki
Pomyślmy także, jak optymalnie zagospodarować powierzchnię ścian. Możemy powiesić na nich szafki, w których schowamy kosmetyki, leki i chemię gospodarczą. Często pod umywalką (jeśli nie kupujemy jej razem z szafką), pozostaje niezagospodarowana pustka, a przecież możemy zamontować tam podwieszaną szafkę, w której zmieszczą się świeże ręczniki, papier toaletowy, suszarka i inne akcesoria.

 

Z prysznicem czy z wanną?
Odwieczny problem, z którym zetknął się każdy, kto choć raz urządzał łazienkę. Szeroki wybór kabin z prysznicem oraz wanien pozwoli dobrać idealną do kształtu pomieszczenia. Jeśli mamy wolne miejsce w kącie, zdecydujmy się na narożną. Dla niezdecydowanych dostępne są również kabiny prysznicowe z głębokim brodzikiem i miejscem do siedzenia albo takie, do których można zamontować parawan i w zależności od nastroju korzystać z długich kąpieli albo szybkich pryszniców. Świetnie sprawdzą się także krótkie, ale za to głębokie wanny.

 

Właściwe oświetlenie
Niepozornym, ale bardzo ważnym czynnikiem, jest dobór odpowiedniego oświetlenia. Zwłaszcza rozproszone światło nada delikatności niewielkiej łazience. Jeśli do tego będzie się odbijało od gładkich powierzchni płytek na ścianach i podłodze, efekt lekkości mamy murowany.

 

Na poddaszu
Osobną kwestią jest aranżacja małej łazienki na poddaszu. Urządzając to pomieszczenie stosujemy oczywiście zasady wymienione powyżej. Dodatkowo jednak musimy zmierzyć się także z ograniczeniem przestrzeni skosami. Producenci sanitariatów przychodzą na szczęście z pomocą – możemy kupić specjalne nowoczesne kabiny prysznicowe ze ściętą obudową, dopasowaną do kąta skosów, a jeśli wybierzemy wannę, postawmy ją pod najwyższą ścianą.

 

Jeśli zdecydują się Państwo powierzyć aranżacje łazienki specjalistom. Zapraszamy także do zapoznania się z naszymi usługami.

 

 

wnętrza

salon, mieszkanie prywatne
sala obsługi klienta, bank