Aranżacja małego wnętrza – nasze porady

Aranżacja małego wnętrza stanowi nie lada wyzwanie. Niewielka przestrzeń musi być urządzona funkcjonalnie, i nie może być przeładowana. Dzięki przemyślanym zabiegom możemy sprawić, że nawet najmniejsze pomieszczenie będzie komfortowe. Poniżej prezentujemy najważniejsze cechy, które powinniśmy wziąć pod uwagę, urządzając nieduże pomieszczenia.

 

Jasność w mieszkaniu to podstawa
Fundamentalną zasadą w małym pomieszczeniu jest stosowanie jasnych kolorów (np. bieli, beżu czy lekkich odcieni szarości). Ciemne czy jaskrawe kolory zastosowane np. w pokoju dociążają go, przytłaczają i sprawiają, że wydaje się on mniejszy. Dzięki jasnym odcieniom skutecznie powiększymy przestrzeń, jeśli więc nasz salon nie jest duży, postawmy na jasne ściany i meble, a mocniejsze kolory wprowadźmy tylko w dodatkach, takich jak poduszki, obrusy, dywaniki, obrazy czy kwiaty doniczkowe. Szczególną uwagę warto zwrócić na odpowiedni dobór oświetlenia, które – umiejętnie rozplanowane - także jest naszym sprzymierzeńcem w walce o powiększenie przestrzeni. Z pomocą przyjdą nam ledowe lampy punktowe oraz kinkiety. Warto ponadto rozważyć zastosowanie szklanych drzwi, które spotęgują wrażenie lekkości bardziej niż tradycyjne, lite wykonane z płyty. Ciekawym pomysłem jest naklejenie fototapety na jedną ze ścian. Oczywiście powinna być ona jasna, najlepiej z wyraźnie zarysowaną perspektywą (jak np. widok wzdłuż ulicy albo parkowej alejki).

 

Odpowiedni dobór mebli
W małym wnętrzu musimy szczególnie zadbać o to, aby każda rzecz miała swoje miejsce. Główny mebel powinna stanowić pojemna szafa, najlepiej wnękowa z przesuwanym drzwiami. Zmieszczą się w niej nie tylko nasze ubrania i buty, ale także walizki, plecaki, sprzęt sportowy, a nawet odkurzacz. Obecnie na rynku dostępne są elementy wyposażenia szaf, pozwalające na odpowiednie ich dostosowanie do naszych potrzeb. Również tutaj panuje zasada jasności, a więc wybierając szafę, rozważmy oszkloną albo z bardziej tradycyjnych materiałów, ale pamiętajmy by była ona w w odpowiednim odcieniu.

 

Pokój dziecka
Nawet w pokoju 12m2 można stworzyć funkcjonalne królestwo dla naszej pociechy. Na rynku dostępne są różne rozwiązania, gwarantujące oszczędność miejsca. Do wyboru mamy chociażby łóżko piętrowe, pod którym można ustawić biurko, łóżko chowane w regale albo szafie, a także łóżko na wysokiej skrzyni, w której mieszczą się pojemne szuflady nie tylko na pościel. Jeżeli w pokoju nie wystarczy miejsca na biurko, zamontujmy po prostu półkę w ścianie, albo składany blat. Funkcjonalne szafki i komoda dzięki licznym szufladom sprawią, że wszystkie skarby naszego dziecka będą miały swoje miejsce.

 

A co z kuchnią i łazienką?
Urządzając kuchnię, dobrym pomysłem będzie zdecydowanie się na zabudowę sięgającą do sufitu. Dzięki temu zyskamy dodatkowe miejsce na niezbędne akcesoria kuchenne. Warto zapoznać się z dostępnymi rozwiązaniami dla małych kuchni, takimi jak specjalne systemy otwierania i wysuwania szuflad. Dla zwiększenia przestrzeni w łazience można zabudować miejsce pod umywalką i dzięki temu zyskać pojemne szuflady na środki do czyszczenia, czyste ręczniki, suszarkę czy papier toaletowy. Rozważmy, czy nie zyskamy więcej miejsca zabudowując także pralkę, co pozwoli nam na zagospodarowanie przestrzeni także nad nią. Jeśli kupujemy kabinę prysznicową, a ustawność łazienki nam na to pozwala, wybierzmy tę narożną.
Praktycznym (a zarazem niezbędnym) wyposażeniem każdej łazienki jest lustro. Jeśli nasza łazienka jest niewielkich rozmiarów, powieśmy w niej duże lustro, które zdziała cuda, jeśli chodzi o optyczne powiększenie przestrzeni.

 

Adaptacja poddasza
Prawdziwe wyzwanie stanowi aranżacja niewielkiego poddasza, którego przestrzeń dodatkowo pomniejszona jest o skosy. Nawet jeśli ono jest nieduże, pamiętajmy że nie ma rzeczy niemożliwych, ponieważ i w takiej sytuacji można je funkcjonalnie i przytulnie urządzić. Przestrzeń optycznie powiększą odpowiednio dobrane jasne meble, dopasowane do skośnych płaszczyzn oraz oświetlenie punktowe wpuszczone w skosy. Warto pamiętać, aby nie zamykać dodatkowo przestrzeni, która i tak już jest mocno ograniczona skosami. Jeśli nasze poddasze jest wysokie, zastanówmy się nad podestem, na którym może stanąć łóżko, a jednocześnie wpuścimy w niego szuflady-schowki.

 

 

wnętrza

salon, mieszkanie prywatne
sala obsługi klienta, bank