Jak oświetlić mieszkanie w bloku?

Odpowiednie oświetlenie mieszkania w bloku to kwestia zdecydowanie wymagająca starannego rozplanowania, zwłaszcza w przypadku mieszkań w starszym budownictwie, które chcemy poddać gruntownemu remontowi. Oświetlenie wnętrz w blokach pozwoli bowiem na uzyskanie efektu optycznie większej przestrzeni i stworzyć spójne aranżacje z innymi ich elementami: meblami i dekoracjami. Lampa zastosowana w poszczególnych wnętrzach mieszkania powinna być nie tylko efektowna, ale przede wszystkim funkcjonalna tak, aby pozwolić na wygodne użytkowanie wnętrz.

 

Oświetlenie kuchenne
Kuchnia, w której przygotowujemy posiłki, a często też je spożywamy, musi być przestrzenią bardzo dobrze oświetloną, aby ułatwić wszystkie prace. Poza światłem górnym, dającym równomiernie oświetlenie w kuchni, warto zastosować także halogeny punktowe i kierunkowe, umieszczone w strategicznych miejscach, jak blat roboczy, kuchenka czy zlewozmywak. Halogeny, ledowe listwy oświetleniowe lub punktowe reflektory można zamocować pod szafkami kuchennymi, dzięki czemu dostarczą one dodatkowego światła. Jeżeli kuchnia jest połączona z jadalnią, dobrym rozwiązaniem będzie zawieszenie nad stołem dodatkowej lampy, delikatnie doświetlające miejsce posiłków.

 

Oświetlenie w salonie
Lampy do salonu to najczęściej również element wpływający w znaczący sposób na aranżacje miejsca, które jest swoistym sercem codziennego życia domu. Współczesne aranżacje wnętrz najczęściej wykorzystują oprawy typu downlight umożliwiające zainstalowanie świateł ledowych lub podwieszane sufity, w których montowane są oprawy punktowe. Dodatkowo do oświetlenia szczególnie zacienionych wnętrz można wykorzystać oświetlenie kierunkowe, wygodnie wyrównujące natężenie światła na danej powierzchni salonu.

 

Oświetlenie sypialni
Dekoracja i oświetlenie sypialni powinny sprzyjać wypoczynkowi, natężenie światła nie musi być więc aż tak duże, jak w przypadku kuchni czy salonu. Odpowiedni komfort dla oczu w sypialni zapewni na przykład górne źródło światła, skierowane ku sufitowi, dzięki czemu będzie rozproszone i łagodne, wprowadzając nas w odpowiedni nastrój szykowania się do snu. Odpowiednia dekoracja sypialni z wykorzystaniem zasłon, miękkich poduszek i pledów oraz lampek nocnych umożliwiających czytanie przed snem będzie przytulna i komfortowa.

 

Oświetlenie łazienki
W przypadku oświetlenie planowanego w łazience, wszystko zależy od jej wielkości. W niedużych łazienkach warto zastosować oświetlenie górne punktowe, a także dodatkowe nad lustrem, ułatwiając w ten sposób wykonanie makijażu lub innych zabiegów pielęgnacyjnych. W dużych pomieszczeniach konieczne będzie zastosowanie wielu źródeł światła, które zapewnią odpowiedni komfort ich użytkowania.

Jeśli stoisz przed koniecznością wyboru odpowiedniego oświetlenia przestrzeni, a nie jesteś do końca przekonany, jakie będzie najlepsze - postaw na specjalistów w dziedzinie aranżacji wnętrz. W JUST Studio przygotujemy dla Ciebie projekt indywidualnej aranżacji każdego wnętrza, od małego mieszkania w bloku, przez apartament, po dom jednorodzinny, uwzględniając osobiste upodobania klientów i tworząc piękną, w pełni funkcjonalną dla nich przestrzeń.

 

 

wnętrza

salon, mieszkanie prywatne
sala obsługi klienta, bank