Czym jest identyfikacja wizualna?

Identyfikacja wizualna jest niezwykle szerokim pojęciem. Można bez wahania stwierdzić, że obejmuje ono całościową koncepcję graficzną utożsamianą z danym przedsiębiorstwem. Przykładami jej zastosowania są między innymi wszelkiego rodzaju logotypy, koncepty graficzne baner reklamowy, a nawet spójna z przyjętą koncepcją stylistyczną aranżacja wnętrza biura Na ogół, identyfikacja wizualna ma na celu zwiększenie rozpoznawalności przedsiębiorstwa w przestrzeni publicznej Spójna koncepcja kolorystyczna różnych publikacji oraz materiałów reklamowych związanych z firmą pozwala wypracować lepszą relację z klientami i kontrahentami, budując ich przywiązanie do marki.

 

Cele identyfikacji wizualnej

 

Identyfikacja graficzna firmy ma w swoim pierwotnym założeniu wspomóc przede wszystkim kampanie promocyjne i politykę wizerunkową organizacji. Ocieplenie image'u przedsiębiorstwa poprzez regularne sygnalizowanie pozytywnych i miłych skojarzeń ma z jednej strony ułatwić sprzedaż oferowanych przez organizację produktów i usług, z drugiej natomiast – ułatwić jej zespołowi nawiązywanie nowych owocnych relacji, które przyczynią się do stworzenia obiecujących okazji biznesowych w przyszłości.

 

Aspekty systemu graficznego firmy

 

Projektowanie graficzne mające na celu wykształcenie spójnej identyfikacji wizualnej obejmuje trzy zasadnicze obszary. Należą do nich logo, odpowiednia kolorystyka oraz typografia.

Logo jest definiowane przede wszystkim jako unikalny znak graficzny, z którym utożsamiana jest dana marka. Aby logotyp mógł dobrze spełnić swoją funkcję, powinien spełnić szereg określonych kryteriów. Innymi słowy, musi ono wykazywać następujące cechy: prostota, uniwersalność, ponadczasowy charakter oraz sugestywność. Symbolika i stylistyka loga powinna odzwierciedlać główną domenę działalności przedsiębiorstwa oraz jego filozofię. Dobre logo można poznać po tym, że może być ono wykorzystywane przez wiele lat, a nawet dekad, pomimo zmieniających się trendów.

Kolorystyka jest niezwykle istotna w całym systemie wizualnym reprezentowanym przez organizację. Wynika to z faktu, że bardzo często determinuje ona stan emocjonalny odbiorcy. Z tego właśnie powodu powinna być ona spójna oraz dość minimalistyczna. Zaleca się, aby zawierała ona kolory uprzednio zastosowane w logu oraz, aby ilość firmowych barw nie przekraczała trzech.

Koncepcje graficzne dla firm uwzględniają na ogół także charakterystyczną typografię. Takie atrybuty, jak na przykład kolor firmowej czcionki, jej styl oraz wielkość, należą również do komponentów szeroko rozumianej identyfikacji wizualnej. Z punktu widzenia firmy, ważne jest, aby ten sam motyw typograficzny był stosowany we wszystkich materiałach promocyjnych.

 

Podsumowanie

 

Jeśli są Państwo zainteresowani konkretnymi usługami z zakresu identyfikacji wizualnej, to serdecznie zapraszamy do kontaktu z nami. Siedzibę naszej firmy bez trudu znajdą Państwo na planie miasta Łomianki.

 

 

wnętrza

salon, mieszkanie prywatne
sala obsługi klienta, bank